rozaniec

SANKTUARIUM

MATKI BOŻEJ W OSTROŻANACH

logo parafia ostrozany

8 WRZEŚNIA 2019 - ODPUST PARAFIALNY NARODZENIA NMP (2)

8 WRZEŚNIA 2019  - Msze św. w tym dniu 08:30 i 12:00

z udziałem JE Ks. Bp Piotra Sawczuka

td1 Ostrozany obraz MB

                                                 8 września w naszym Sanktuarium to dzień radości z narodzenia NMP. Jest to nasze święto patronalne. Odpust w parafii. W tym dniu odbędzie się o godz. 12:00 Suma odpustowa pod przewodnictwem JE Ks. Bp Piotra Sawczuka  Serdecznie zapraszamy do udziału.

         W Polsce święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny ma także nazwę Matki Bożej Siewnej. Był bowiem dawny zwyczaj, że dopiero po tym święcie i uprzątnięciu pól zaczynano orkę i siew. Lud chciał najpierw, aby rzucone w ziemię ziarno pobłogosławiła Boża Rodzicielka. Do ziarna siewnego mieszano ziarno wyłuskane z kłosów, które były wraz z kwiatami i ziołami poświęcane w uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej, by uprosić sobie dobry urodzaj.

         Na zakończenie Mszy św. zostanie poświęcone ziarno, które będzie można zabrać ze sobą do domu i dosypać do zasiewów. W tym roku święcimy również chleby przygotowane przez Sołtysów naszych wsi. Sołtysi po zakończonej uroczystości podzielą się na placu kościelnym z mieszkańcami swojej wioski poświęconym chlebem. Bedzie to nasze dziękczynienie Panu Bogu za dar chleba i tegorocznych plonów. Zachęcamy mieszkańców wiosek by podeszli do swojego soltysa i przełamali się chlebem.